30 Haziran 2008 Pazartesi

Perfect Xp Sp3+ Clean'n'driver Edition[sp3+,646mb], Temiz+Temel Sürücüler Entegre,Sata,Sp3++,Yarı Katılımsız..

PERFECT XP SP3+ CLEAN'n'DRIVER EDITION

Bu çalışma dün yayınladığım Perfect Xp Sp3+ Clean Edition üstüne sadece temel sürücülerin entegre edilmiş halidir. Diğer tüm özellikleri aynıdır. Driversız clean edition çalışmam hemen aşağıda zaten.
Driverpacks'deki yeni güncellenen en son sürücüler kullanılmıştır. Metod 1 ile entegre edilmiş olup cd boyutu biraz daha artsa da bu hem kurulum süresinin kısalmasını hem de daha sağlıklı bir driver entegresini sağlamaktadır. Teknik kısmı bu şekilde. Ekran kartı ve Ses kartı gibi sürücüleri eklemedim çünkü bu sürücüler sürekli güncellenmektedir bunu ileride de güncelliğini koruması içn kendiniz kurmanız daha makuldür ve daha güvenlidir. Ethernet(lan), Anakkart(çipset) ve Sata/raid sürücüleri eklenmiştir. Bu sayede genelde bulması sıkıntı olan ethernet ve anakart sürücüleri otomatik kurulacaktır, pek güncellenmediği için(eklediğim sürücüler an itibari ile zaten güncel) ileride sıkıntı yaratmayacaktır. Anakart sürücülerinin otomatik kurulması temeli atacaktır zaten. Ethernet(lan) sürücülerinin de otomatik kurulmasıyla bilgisayarınız formattan hemen sonra sürücü yükleme ile uğraşmadan direkt internete bağlanabilir halde olacaktır. Sata/raid driver entegresi ile de her türlü masaüstü ve laptop sistemde harddisk görmeme ve mavi ekrana dönüp kuruluma başlamama sorunları büyük oranda tarihe karışacaktır. Geriye kalan Ekran kartı ve Ses kartı sürücülerini de(varsa diğer donanımlarınız) format attığınız tarihte en güncel hali ile kurabilirsiniz. Hem biliyorsunuz Ekran kartı ve ses kartı sürücüleri model farketmeksiniz o markanın (ati veya nvidia mesela) sürücülerini bulmak çok kolaydır ve o marka her modele kurulabildiği için anakart,ethernet sürücüleri gibi bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Yine kullanıcı adı, bigisayar adı gibi bilgileri siz kendiniz girecek şekilde ayarlanmıştır zaten Clean Edition çalışma üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan sadece bu driverları entgre ettiğim için arada driver entegresi dışında hiç fark yoktur.

Peki kimler için bu temiz ve temel driverlar entegre çalışma.
***Clean Edition iyi güzel kendimize göre yapabiliyoruz, bilgilerimizi kurulumda girebiliyoruz ve sade, tüm bileşenler tam güncel ancak, sata/raid entegresi olmadığı için birçok sata/raid bilgisayara ve laptopa kuramıyoruz diyenler için.
***İyi güzel de ethernet driverları entegre değil, onları bulması zor oluyor ve formatın hemen ardından internete bağlanamıyoruz sürücü yüklenmeden diyenler için.
***Tamam, ekran kartı ve ses kartı sürücülerini bulmak ve yüklemek kolay onları bizim kurmamız daha sağlıklı olur zaten ama en azından anakart(çipset) sürücüleri dahil olsa iyi olurdu, onların da çeşitli olan driverlarını bulmak ve kurmak sıkıntı oluyor, hem sık güncellenmediği için sen entegre etsen de otomatik kurulsa iyi olurdu diyenler için.

Clean[temiz] ve temel sürücüler üstüne eklenmiş versiyondur kısaca. Kısa da olsa ayrıntılara geçelim.
[Aşağağıda yazdıklarım dışındaki her özellik yukarıda linkini de vermiş olduğum Clean Edition çalışmamla aynıdır]

Bunda yine Orijinal(msdn) Windows Xp Sp3 Türkçe 32 bit VL sürüm kullanılmıştır ve Sp3 sonrası paket aynen eklenmiştir.
Yani eksik güncelleştirmeler, mp11, ie7 ve dx9 güncellemesi herşey aynen Clean Edition'daki gibidir, hiç fark yoktur. Her Xp bileşeni tam günceldir.
Yine update sorunu yoktur, orjinallik sıkıntısı çekmez ve an itibari ile tam günceldir.
Diğer ayarlar da aynen clean Edition gibidir aynı oğlu aynı yani. Şimdi fark yaratan driver paketleri hakkında ayrıntı vereyim:#ANAKART(CHIPSET)#
Anakart(chipset) sürücü paketi eklenmiştir, tam liste:
http://www.driverpacks.net/DriverPacks/DriverPack.php?pag=c


#SATA/RAID#
Sata/raid drver paketi eklenmiştir, tam liste:
http://www.driverpacks.net/DriverPacks/DriverPack.php?pag=m


#ETHERNET/LAN#
Ethenet(lan) sürücü paketi eklenmiştir, tam liste:
http://www.driverpacks.net/DriverPacks/DriverPack.php?pag=l

Sürücü paketleri bilgilerini verdim, dediğim gibi diğer özellikleri Clean çalışma ile aynı olduğu için şurdan inceleyebilirsiniz aynen dğer özelliklerini:
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=58787

Diğer başlıkta diğer ayrıntılar yazıyor aslında ama soru gelmesin görmeten olur buraya da yazayım:

*Microsoft tarafından orijinal SP3 zaten kendiliğinden entegredir.

#SP3 Sonrası Güncelleme Paketi
SP3 sonrasında çıkan veya SP3'ten önce çıkmasına rağmen opsiyonel olup SP3 içerisinde olmayan faydalı update'ler dahildir, sistemi daha kararlı hale getirir, SP3'ten bile güncel ve sağlam bir sisteminiz olacak bu paketle. SP3 için şu hotfixleri içerir:
KB887606 -

*KB890830 -KB892130 -KB898461 -KB909520 -KB917275 -KB922120 -KB931125 -KB932716 -KB942763 -KB944898 -KB946554 -KB948101 -KB949127 -KB949764 -KB949900 -KB950162 -KB950616 -KB951615 -KB951624 -KB952079 *
Bunlara ek olarak;
European Union Expansion Font Update v1.2
Microsoft Qfecheck v6.1.0.0
Microsoft Update v7.0.6000.381
Microsoft Web Klasörleri v9.60.6715.0 (KB892211)
MsXML 4.0 Sp2 (KB941833 güncellemesini içerir.)
ResetWMI - Windows Yönetim Araçları Deposu (WMI Repository) Hata Düzeltme Aracı
Yeni Türk Lirası Güncelleme Aracı (YTL)
KB873374 - Microsoft GDI+ Algılama Aracı

Ve tabiki tamamen güncel MP11 ve IE7 de var.

#Internet Explorer 7 (sürüm 7.0.5730.13)
Tam günceldir.
Flash player entegresi ile flash içerikl sayfaları da siz kurmadan gösterir.


#Windows Media Player 11 (sürüm 11.0.5721.5237)
Tam günceldir.


#DirectX 9.0c Mart 2008 yani son sürüme güncellenmiştir. Oyun ve multimedyada daha fazla performans için en önemli, elzem Microsoft güncellemelerinden biridir.

Çıkarılan bileşenler ve ufak optimizasyonlar
Hiç bileşen çıkarmayacaktım ve optimize yapmayacaktım ancak Tur, eski windows messenger ve Msn Explorer tam gereksiz ve sadece baş ağtıran şeyler çıkarıldı ve masaüstü ikonlarının kurulumdan sonra gelmesi gibi çok ufak optimizeler yapıldı, Sfc, Tcpip, theme yaması gibi olmazsa olmaz şeyler yapıldı o kadar.
Aynı ufak optimizeler yapıldı diğer çalışma ile driver haricinde %100 aynı zaten tekrar edeyim.

Linkler

CODE
http://rapidshare.com/files/120184282/Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition.part1.rar
http://rapidshare.com/files/120191399/Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition.part2.rar
http://rapidshare.com/files/120199519/Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition.part3.rar
http://rapidshare.com/files/120209004/Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition.part4.rar
http://rapidshare.com/files/120219973/Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition.part5.rar
http://rapidshare.com/files/120176770/Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition.part6.rar


+Bir de 6 kb boyutunda ufak bir ayar reg dosyası var bunu indirip kurulumdan sonra çift tıklayıp tamam derseniz Internet Explorer ve Xp ile ilgili birkaç optimizasyon yapılmış olur. Tavsiye ederim tek yapmanız gereken indirip çift tıklamak:
http://rapidshare.com/files/120127946/Perfect_Xp_Ayar.reg

Toplamda partlar 578 mb indireceksiniz. Çıkarınca oluşacak olan Perfect_Xp_Sp3_Clean_DRIVER_Edition_CD.iso adlı tek iso cd kalıp dosyasını(646 mb) kalıbı diske yazdır diyeceksiniz bu kadar... Düşük hızda ve yazımdan sonra doğrulama(verify) seçeneğini işaretleyerek yazmanız hatalı cd yazmanızın önüne geçer veya hatalı yazılmışsa anlarsınız size belirtir. Artık cd yazamamaktan kaynaklanan hatalardan kurtulalım lütfen siz de biz de rahat edelim işletim sistemi cdsi yazmak ciddi bir iştir. 16x hız veya altında verify yapılarak yazdırılmalıdır en sağlıklı sonuç için. Nasıl yazdırılıp kurulacağını hemen herkes biliyor zaten, bu konuda sorusu olan diğer çalışmalarımın sayfalarına bakabilr oralarda çok anlattım ayrıntılı ve resimli.

Umarım bu da işinizi görecek, faydalı bir çalışma olmuştur. Her zamanki size sunmadan önce kendi bilgisayarıma kurup denedim, sorunsuz.

5 yorum:

dragutreis dedi ki...

ustam dosyayı indirdim ama iso formatında çıkmadı cdye nasıl yazdırabilirim yardımcı olurmusun

Baris dedi ki...

Çıktı çıktı. sen 2 kere rardan çıkardın ondan. Ahh gıne geldi rar ikonu olarak gözüken herşeyi rar zannetmeseniz hala ya.. Dosya uzantısına bi bakmayı bilseniz.. Çok mu şey istiyorum hala bunlarla ne siz ne ben uğraşmasam. Anlattığım gibi yapsanız olacak da... KOlay gelsin size.

Ruh dedi ki...

dostum knight online private serverlara girdiğimde senin bu xp de mavi ekran alıyorum bunun çözümü nedir acaba?

Adsız dedi ki...

Pek çok servis devre dışı veya elle başlat olarak ayarlandığı için bilgisayar ağa bağlanamıyor. Home Edition olsa anlarım ama Professional'ı bu duruma sokmak hiç de iyi bir fikir değil. Şirketlerde kullanacakların dikkatine.

Adsız dedi ki...

öncelikle emeğe saygıyla başlamak istiyorum güzel çalışmalar fakat bir sürü çalışma ve birbirinden ne farkları var anlaşılmıyor hangisini indireyim şaşırdım.Perfect Xp Sp3+ 2009 CD EDITION olanı indirdim kurarken hata verdi fakat yinede kurdu ama driver ları tanımadı malesef tekrar eternet ekran kartı aramak durumunda kaldım yoksa güzel bir çalışma tekrar kontrol ederseniz sevinirim bununla beraberPERFECT XP SP3+ DRIVER EDITION paketi daha sade fakat tüm driverleri tanıdı direk internete daldım labaratuarı bununla kurdum diğerindeki görseller ve ek programlar buna monte edilse dahada hoş olur tekrar teşekkürler